Nově nabízíme vedení účetnictví Společenství vlastníků jednotek (SVJ). Protože poskytujeme také mzdové účetnictví, dostanete od nás kompletní služby včetně zpracování mezd členů výboru SVJ.

Vedení účetnictví SVJ

Představte si, že se dobrovolně přihlásíte k organizování nějakého pobytu pro vaši partu přátel. Najdete nejlepší ubytování, zjistíte cenu, vaši přátelé vám postupně pošlou zálohu na účet, vy pošlete zálohu na ubytování. Propočítáte náklady na jídlo, vaši přátelé vám zase pošlou zálohy na účet. Atd. atd. Na místě zaplatíte doplatek ubytování, a pak po skončení celé báječné akce spočítáte, kolik kdo má doplatit za ubytování a jídlo. Tak to je velmi zjednodušený příklad jak nakládat s účetnictvím SVJ.

Účetní pro Společenství vlastníků

Vždy musí být z účetnictví jasné, kolik jaký vlastník zaplatil na každoměsíčních zálohových platbách nebo kdo má naopak nedoplatek. SVJ každý měsíc hradí zálohy na vodu, teplo a další služby. A na konci roku se zúčtují jak platby dodavatelům, tak skutečná spotřeba vlastníků. Zde je celý proces samozřejmě popsán velmi zjednodušeně. Vlastníci také platí dlouhodobou zálohu (tzv. Fond oprav), který se na účtu buď střádá na budoucí opravy, nebo už na nějakou větší rekonstrukční akci byl využit a proúčtován.

Účetnictví SVJ srozumitelně

Účetní závěrku po skončení roku schvaluje Shromáždění vlastníků. Pro naprostou většinu předsedů SVJ bude klíčové, aby jim jejich účetní poskytla informace ze závěrky ve srozumitelné formě, tak aby účetnictví dokázali případně vysvětlit i vlastníkům. Aby i oni věděli, co vlastně schvalují. Protože, jak jsme si ukázali na příkladu s organizování dovolené pro partu přátel – jsou to jejich peníze, s čím SVJ nakládá, a z účetnictví by vždy mělo být jasně srozumitelné, co SVJ kupovalo, kdo se na tom podílel jakou částkou a mělo by být nastaveno tak, aby nebylo žádných pochyb kolik kdo má zaplatit, doplatit a podobně.

Máte-li zájem o vedení účetnictví SVJ – kontakt je ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.