5 důvodů proč se nebát začít podnikat

Také cítíte, že právě podnikání může člověku přinést víc svobody a možnost rozvíjet něco hodnotného? To můžu jenom potvrdit. Možná přemýšlíte, že právě podnikání by i vám pomohlo tyto sny naplnit, ale všechny ty administrativní povinnosti spojené s podnikáním ve vás vyvolávají stres. Nevíte, co udělat, když chcete začít podnikat. Co to obnáší. Co dělat nebo nedělat, aby z toho nebyl spíš průšvih.

Jako účetní částečně na volné noze vám chci ukázat, že se toho nemusíte bát. Není to vyjmenování výhod podnikání. Každý jsme nějaký a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Ale pokud cítíte, že je to cesta pro vás, a přitom máte pocit, že je ta administrativa kolem podnikání složitá a nesrozumitelná, doufám, že vás těchto 5 důvodů povzbudí, že se podnikání nemusíte bát.

Předávání mých zkušeností srozumitelnou formou mě moc baví. Když na cestu podnikání vykročíte informovaní, bude pro vás snadnější si to spočítat, naplánovat a budete vědět, co vás čeká. Cestovat do neznáma naslepo může být zajímavé, ale většinou jsme rádi, když si můžeme své kroky aspoň trochu naplánovat.

návod jak začít podnikat

 • Důvod č. 1: přece jen snižující se byrokracie
 • Při zahájení své živnosti vás čeká návštěva úřadů. Píšu množné číslo, ale měli byste vědět, že náš stát se přece jen snaží nám zjednodušit cestu k podnikání, a tak ve většině případů stačí jen jeden úřad, a to živnostenský.

  Zde vyplníte registrační formulář a v něm rovnou označíte, že živnostenský úřad má zahájení vaší živnosti oznámit i na tři další nejdůležitější úřady: finanční, správu sociálního zabezpečení a vaší zdravotní pojišťovnu.

 • Důvod č. 2: můžete začít podnikat pozvolna
 • Většinou (snad kromě omezení ve vaší pracovní smlouvě) nic nebrání tomu, abyste začali podnikat při svém stávajícím zaměstnání. Nebo třeba při rodičovské dovolené, během studia a podobně. Můžete si tak osahat, zda váš nápad bude proveditelný a výdělečný.

  A hlavně v těchto případech jste OSVČ vedlejší, což pro vás znamená, že během prvního roku neplatíte zálohy na sociální a zdravotní pojištění, a při nižším zisku platíte další rok nižší než tzv. minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Podrobněji o tom píšu v článku Jak začít podnikat.

 • Důvod č. 3: podnikat se dá téměř bezrizikově
 • Podnikání na živnost se dá případně přerušit, nebo i ukončit, a poté nehradíte minimální zálohy. Pouze v případě, že nejste zaměstnáni a není za vás někde jinde odváděno zdravotní pojištění, musíte hradit minimální zdravotní jako OBZP (tzv. osoba bez zdanitelných příjmů; jde o nižší částku, než je minimální záloha pro OSVČ) – doporučuji osobní konzultaci na vaší zdravotní pojišťovně.

  Při přerušení živnosti pak samozřejmě nemůžete tu výdělečnou činnost provádět ani za ni fakturovat. Oba úkony provedete na živnostenském úřadě a na všech úřadech, kde jste se při zahájení živnosti přihlašovali, a to zdarma.

 • Důvod č. 4: „Podnikatel dře od nevidím do nevidím“? Řešte to kreativně
 • Setkala jsem se s jednou maminkou, které připadalo úžasné, že jako OSVČ můžu pracovat kdy chci. Už ale nechápala, že to někdy znamená od rána do večera, a to už tak moc příjemné není. Ale tak to nemusí být.

  Možná pro vás bude schůdná cesta on-line podnikání. Třeba vám kus práce zajistí virtuální asistentka. Nebo se naučíte své činnosti delegovat na spolupracovníky nebo zaměstnance. Že je to utopie? Musím říct, že na dnešní době miluju, že najdete „návod“ takřka na cokoli, co potřebujete. Třeba i na hledání (spolehlivých) zaměstnanců. I pro mě to byla před rokem naprosto nereálná představa, a ejhle, dnes už nedělám všechno sama. Ale o tom víc příště.

 • Důvod č. 5: nejste na to sami
 • Pokud si na vedení vašeho účetnictví sami nevěříte, nebo máte nějaké otázky a tápete, najděte si účetní. Chcete se poradit, nebo jí přímo svěřit celé vedení vašeho účetnictví a daní? Všechno je možné, a nemusí vás to ani zruinovat. Pokud jste drobným podnikatelem a nejste plátcem DPH, pravděpodobně budete účetní potřebovat jen 1x ročně.

  Chcete se o tom všem dozvědět trochu víc? Jsem nadšená, když můžu druhým pomoci zorientovat se na počátku té cesty k podnikání na volné noze, proto jsem pro vás připravila i ucelený návod ZDARMA pro začínající podnikatele – ZDE.

  eBook Průvodce pro začínající podnikatele

  Dozvíte se v něm:

  • praktické a konkrétní kroky, jak začít podnikat
  • jak vystavit svou první fakturu
  • jak zpracovat své doklady, abyste získali zisk do daňového přiznání
  • co jsou to daňové výdaje
  • a další

  Mám v plánu vám toho předat ještě mnohem víc. Teď už ale máte informace pro ty úplně první kroky, tak se nebojte začít!

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.